top of page
Szukaj
  • marzena82

Jak urządzić przedpokój?Drzwi wejściowe skrywają za sobą wnętrze domu lub mieszkania, a to co ujrzymy po przekroczeniu progu daje nam do zrozumienia kim właściwie są jego mieszkańcy. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma aranżacja przedpokoju, który powinien nie tylko być ładny, ale przede wszystkim spełniać kilka istotnych funkcji. Użyteczność to podstawa, dlatego istotne jest wyobrażanie sobie codziennych sytuacji dotyczących przygotowywania się do wyjścia do pracy, szkoły, na randkę czy spotkanie z przyjaciółmi. Uświadomienie sobie pewnych schematów i określenie potrzeb pozwoli na właściwszy wybór elementów, które koniecznie powinny znaleźć się we wnętrzu pomieszczenia, jakim jest przedpokój. Jak urządzić pierwsze pomieszczenie, w którym znajdujemy się po przekroczeniu progu domu?


Jednym z najbardziej istotnych elementów przedpokoju jest szafa. Może to być wolnostojący mebel przeznaczony głównie na najpotrzebniejsze przedmioty służący do przechowywania odzieży wierzchniej, parasola czy wszelkich past do butów oraz rolek do ubrań, jednak może to być również szafa w formie zabudowy wnęki z drzwiami przesuwanymi. Taka zabudowa nie tylko w pełni zagospodaruje dostępną przestrzeń, ale również będzie bardzo pojemna przez co z powodzeniem pomieści obuwie, elementy sezonowej garderoby, rzadziej używane sprzęty elektryczne, odkurzacz, suszarkę na pranie czy nawet żelazko i deskę do prasowania. Jak urządzić przedpokój? W sposób, który zapewni porządek ale też łatwą dostępność wszystkiego, co jest niezbędne do wyjścia z domu. Najważniejsza jest odzież wierzchnia i buty. Jeżeli każdy element będzie miał swoje stałe miejsce, wtedy sięganie po nie odbywać się będzie mechanicznie, a więc szybko i wygodnie. Istotną częścią każdego przedpokoju jest lustro, które umożliwia sprawdzenie własnego wyglądu, przeglądanie nowo zakupionych ubrań czy komponowanie zestawów odzieżowych na różne okazje. Jest to szczególnie ważne w przypadku płci pięknej, ale też nie mniej ważne wśród mężczyzn. Wiele osób zastanawia się jak urządzić przedpokój, jednak główną zasadą jest własna wygoda i komfort. Co jednak zrobić, jeżeli przedpokój jest bardzo mały?


Przedpokój na ogół nie należy do pomieszczeń dużych, jednak czasami zdarza się tak, że nie ma możliwości aby zastosować w nim meble jak szafa. Jak urządzić mały przedpokój, by zapewniał mieszkańcom maksimum komfortu podczas wejścia i wyjścia z domu? Niewielka przestrzeń może zostać optycznie powiększona m. in. za sprawą lustra, które również rozświetli przestrzeń w przedpokoju. Optycznie nie znaczy jednak fizycznie, zatem wielkość pomieszczenia pozostanie bez zmian. Właśnie dlatego należy pamiętać o tym by nie zagracić tej i tak już niedużej przestrzeni. Spora ilość jasnego światła oraz mało przedmiotów to klucz do sukcesu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się niepozorna, wąska szafka na buty umieszczona za skrzydłem drzwi wejściowych. Takie rozwiązanie nie tylko wydzieli miejsce na obuwie, ale również zapewni niedużą, płaską powierzchnię na górze szafki, idealną na położenie kluczy czy telefonu, lub niewielkiej dekoracji.


Sprawa komplikuje się nieco w przypadku wąskich pomieszczeń. Jak urządzić wąski przedpokój? Jak na tego rodzaju pomieszczenie przystało, nieduża przestrzeń na płaszcz czy buty będzie konieczna, dlatego warto pomyśleć o wieszakach przyściennych, które choć nie są najlepszym rozwiązaniem pod względem designu, to będą użyteczne. Długi, wąski przedpokój przypominający korytarz można potraktować jako formę niedużej, prywatnej galerii sztuki, w której ściany pokryte są najróżniejszymi obrazami, czy też zdjęciami domowników. Taka dekoracja zapewni, że przedpokój będzie wyglądał ciekawie i zapraszająco. Kinkiety świetnie oświetlą wąski przedpokój. Jak urządzić przestrzeń na ścianach, aby kinkiety wprowadzały przyjemny klimat to wnętrza? Umieszczając je nad lustrem, obrazami czy ramkami ze zdjęciami, które zwrócą uwagę na dekorację, natomiast odwrócą uwagę od wieszaków czy szafki na buty.


#mkosiorowska #interiordesign #lifestyle #interior #modernstyle #classicstyle

20 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

3 Comments


Aneta Pisarczuk
Aneta Pisarczuk
Dec 18, 2023

Chciałam tutaj napisać, ze duże znaczenie ma również rekuperacja. Jeśli szukalibyście dobrej firmy do montazu rekuperacji w Lublinie, polecam od siebie kontakt z Ultrawent: https://ultrawent.pl/


Firma ma ogromne doświadczenie i powinni doradzić odpowiednie rozwiązania. Wiadomo, ze instalacja taka nie będzie tania, ale z drugiej strony zwraca się z nawiązką. W kosztach ogrzewania ale również i w codziennej wygodzie.

Like

Ori Mimi
Ori Mimi
Dec 05, 2023

Warto jest zastanowić się również nad oświetleniem. Pełni duże znaczenie w przedpokoju - dobrze dobrane oświetlenie może optycznie powiększyć powierzchnię pomieszczenia.

Dobrze jest wziąć pod uwagę oświetlenie sufitowe. Oświetlenie takie jest atrakcyjne, jednocześnie daje wiele możliwości aranżacyjnych:

https://sklep.flexgips.com/pl/c/Wneki-oswietleniowe/24


Weźcie pod uwagę montaż w takich wnękach oświetleniowych.

Like

Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski
Apr 26, 2023

Przedpokój w wielu przypadkach jest dość zaniedbywanym pomieszczeniem. Często trudno jest je dobrze rozplanować z uwagi na ograniczoną przestrzeń.

Daję namiar na blog projektanta wnętrz:

https://marengo-architektura.com/blogs/


Aktualnie na stronie jest wiele porad dotyczących wystroju (również przedpokoju).

Like
bottom of page