top of page
Szukaj
  • marzena82

Dekoracja światłem – nastrojowe oświetlenie w domuNie ulega wątpliwości, że oświetlenie to jeden z istotniejszych elementów podczas aranżacji wnętrz. Jest niezbędne w celu zapewnienia odpowiedniej widoczności w pomieszczeniach, jednak obecnie jest też z powodzeniem wykorzystywane jako forma dekoracji. Dekoracja światłem to szereg zabiegów i form oświetlenia, które sprawią, że wnętrze nabierze niecodziennego charakteru. Doświetlenie konkretnych przestrzeni, umieszczenie wąskiego strumienia światła w załamaniach między meblowych czy oświetlenie punktowe skierowane na obrazy, rzeźby i przedmioty, to tylko niektóre możliwości. Jakie zatem rodzaje oświetlenia wybrać i w jaki sposób je stosować, by uzyskać nastrojowy klimat?


Nastrojowe, czyli wprowadzające element rozmarzenia, nierzeczywistości, niemal iluzji. Najczęściej może się to kojarzyć z romantycznymi elementami, jakimi są niewątpliwie przygaszone światło i sączący się ze świec delikatny blask. Takie wyobrażenie o nastrojowym oświetleniu może pomóc w zainicjowaniu koncepcji, która bez wykorzystania niebezpiecznych poniekąd świec, pozwoli na uzyskanie pożądanego efektu. Aby wywołać podobny nastrój, warto zaplanować wykorzystanie punktów świetlnych w formie żarówek ledowych umieszczonych w suficie, pod półkami, meblami czy armaturą łazienkową. Punkty świetlne, czyli niewielkie strumienie światła skierowane w określonym kierunku, pomogą podkreślić na przykład elementy znajdujące się pod nimi, a mianowicie przedmioty, rośliny, obrazy czy rzeźby. Punkty świetlne zapewnią nastrojowe oświetlenie, ponieważ ich nieduża moc i zastosowanie w miejscach nieoczywistych, wręcz ukrytych, wprowadzą przygaszone światło, które podkreśli wnętrze, nie oświetlając go całkowicie. Wyeksponowane przedmioty, miejsca i załamania ścienne w połączeniu z punktowym oświetleniem to dekoracja światłem, którą warto zastosować we wnętrzach.


Kuchnia, salon, sypialnia czy łazienka to miejsca, w których w bardzo prosty, ale efektowny sposób, można zastosować taśmy led, które wprowadzą dekoracyjną łunę świetlną wydobywającą się z pozornie trudno dostępnych i nieoczywistych miejsc. Dekoracja światłem tego typu sprawi, że będzie ono skierowane nie tak jak w tradycyjnym oświetleniu, od sufitu do ziemi, ale od dołu. Pozwoli to na rozproszenie światła w poziomie lub w pionie ku górze, efektem czego będzie bardzo delikatny snop światła, tworzący romantyczny nastrój. Takie oświetlenie sprawdzi się szczególnie w sypialni umieszczone pod łóżkiem, bądź w łazience zastosowane pod wanną czy umywalką. Inną możliwością wykorzystywaną w mieszkaniach są obrazy i lustra, z umieszczonymi na ich odwrocie taśmami led, które podświetlają je od tyłu, tworząc poświatę na ścianie.


Nastrojowe oświetlenie można uzyskać na wiele sposobów. Te, podane powyżej, to rozwiązania stałe, które warto zaplanować w początkowych stadiach projektu aranżacji. Możliwościami ruchomymi mogą być niewątpliwie rozwiązania typu Cotton Balls lub Paper Balls, jak również tradycyjne lampki choinkowe, które zastosowane w formie niezależnej, są atrakcyjnym dodatkiem na przykład do pokoju dziecka czy nastolatki. Co więcej, ponadczasowym elementem, który nigdy nie wychodzi z mody wnętrzarskiej, są świece, lampiony i latarenki. To właśnie dzięki nim nie tylko można stworzyć subtelny klimat w zasadzie w każdym pomieszczeniu oraz na balkonie i tarasie, ale też w ciągu dnia same w sobie tworzą dekorację, która pięknie się prezentuje.#mkosiorowska #lightinterior #interiordesign #luxurylifestyle #openspace #modernclassic

17 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Emil Duda
Emil Duda
Sep 21, 2023

Oświetlenie ma duże znaczenie we wszystkich pomieszczeniach. Moje pierwsze mieszkanie było totalnie nieprzemyślane - umieściłam po jednym źródle światła w każdym pomieszczeniu .Aktualnie jestem po budowie domu i podeszłam do tematu o wiele bardziej świadomie.


Odpowiednie oświetlenie jest szczególnie ważne w łazience, z której korzysta się wiele razy w ciągu dnia - szczególnie z rana kiedy szykujemy się do całego dnia ;)

https://sanplast.pl/blog/post/praktyczna-i-piekna-lazienka


Na tej stronie jest wiele porad, jak urządzić praktyczną i jednoczesnie piękną łazienkę.

Like
bottom of page